Upoznajemo zavičaj

Novosti i press kutak :: Novosti :: Vijesti
17.11.2017.
Danas se obilježava 25. rođendan interneta u Republici Hrvatskoj
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u petak, 17. studenoga 2017. godine obilježavaju 25 godina interneta u Republici Hrvatskoj. Svečanost se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

15.11.2017.
CARNetu i Srcu dodijeljene Povelje Republike Hrvatske
Odlukom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović, Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet i Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu dodijeljene su danas Povelje Republike Hrvatske.

10.11.2017.
Završio CUC 2017, najveća nacionalna konferencija o obrazovanju
U Dubrovniku je danas zatvorena 19. CARNetova korisnička konferencija CUC 2017 – najveća konferencija o obrazovanju u Republici Hrvatskoj. Gotovo 1.100 sudionika, od čega 650 učitelja, pratilo je CARNetovu konferenciju koja se ove godine održala pod nazivom “Povezani znanjem (… 25 godina)“.

08.11.2017.
Počeo CUC 2017
Danas, 8. studenoga 2017. godine u hotelima Valamar Lacroma Dubrovnik i Valamar President Dubrovnik počinje 19. CARNetova korisnička konferencija CUC 2017.

02.11.2017.
Obilježavanje 10 godina Portala za škole na CUC-u
Prigodnom prezentacijom i proslavom na CUC-u obilježavamo jubilarnih 10 godina postojanja Portala za škole (http:// www.skole.hr ).

ETWINNING PROJEKT "LETS BE E-CITIZENS" U PŠ PLEŠIVICA
Autor: Administrator , 9. 3. 2017.

Jedan od eTwinning projekata u kojem ove nastavne godine aktivno sudjeluju učenici 1.,2. i 4. razreda PŠ Plešivica je projekt „Lets be e-citizens“. Cilj projekta je da učenici nizom aktivnosti razvijaju digitalne kompetencije s naglaskom na suradnju i sigurnost na Internetu.

Predstavljanje projektnih partnera

Tijekom studenog 2016.g. upoznali smo projektne partnere s kojima ćemo surađivati tijekom nastavne godine.

To su:

- 2.r. OŠ Brodarica iz Šibenika

- 6.r. OŠ Pujanka iz Splita

- 1.a i 1.b razred OŠ Rabindranath Tagore iz Madrida (Španjolska)

- OŠ Vuk Karadžić iz Pirota (Srbija)

- Dječji vrtić Plagiari (Grčka)

- 3.r. OŠ Caio Giulio Cesare ( Italija)

Svoju školu i učenike predstavili smo kratkim filmićem izrađenom u alatu Toondoo.

Božićne čestitke

Tijekom prosinca izradili smo božićne čestitke i objavili ih na Padlet plakatu te na taj način čestitali Božić članicama projekta.

Zvjezdana Kurtalj's Slidely by Slidely Slideshow

Rudolfova pjesma

Izradili smo od kolaža Rudolfove rogove i naučili pjevati Rudolfovu pjesmu na španjolskom jeziku, te smo je i otpjevali učenicima 2. razreda OŠ Brodarica tijekom videokonferencije.

Obilježavanje španjolskog nacionalnog praznika Dana mira (30.1.)

Pridružili smo se vršnjacima u Madridu, u obilježavanju španjolskog nacionalnog praznika-Dana mira, 30. siječnja.

Rezultat suradnje je slikopriča pod naslovom Računalni virus Dobrica. Tekst priče je skupni rad učenika jedne škole, a ilustracije su rad njihovih projektnih partnera.

Kako se početkom veljače obilježava i Dan sigurnijeg interneta, slikovnica nam je poslužila i za temu sigurnosti na internetu.

Book titled 'Računalni  virus ,,Dobrica'''Read this free book made on StoryJumper

Dan sigurnijeg interneta

6. i 7. veljače aktivnostima na satu razrednika, likovne kulture i na INA Mali informatičari, pridružili smo se obilježavanju Dana sigurnijeg interneta 2017.

Radionicom "Igre prije interneta" saznali smo koje su igre igrali naši roditelji, bake i djedovi, prabake i pradjedovi. Mnoge od igara i mi se igramo ali smo saznali i za neke koje su u današnje vrijeme pomalo zaboravljene, kao "Čep-kros", "Tri drvca", izrada frulica i lukova i strijela od vrbe...Zaključili smo da su se prije djeca više družila i boravila na svježem zraku nego mi danas.

Raspravljali smo  na koje sve načine nam Internet pomaže u svakodnevnom životu, o pravima korištenja podataka, našim digitalnim tragovima, pristojnom ponašanju na internetu ali i o opasnostima, od virusa koji mogu oštetiti naša računala do raznih oblika nasilja na internetu. Uključili smo se i u projekt kojeg je organiziralo udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije „Dan sigurnijeg interneta 2017.“ te sudjelovali u online kvizu kojeg je ove godine rješavalo više od 15 000 učenika.

Made with Padlet

Izrada loga projekta

Na satu likovne kulture osmislili smo i izradili logo projekta, koji je na online glasovanju dobio najviše glasova i izabran je za logo projekta Lets be e-citizens. Izrada loga je bio grupni rad svih učenika. Nakon razgovora što je logo i kako bi najjednostavnije prikazali projekt u kojem sudjelujemo, došli smo do ideje.

Ispružene ruke, položene jedna preko druge, znak su međusobnog prijateljstva i suradnje. Na svakoj se ruci nalazi zastava države koja u projektu sudjeluje.

Svaki je učenik opcrtao svoju ruku na kolaž papiru i zalijepio je na papir. Prazne dijelove smo popunili rečenicom "Lets be e-citizens" - nazivom projekta.

Kroz aktivnosti biranja loga projekta,  aktivno i odgovorno smo odlučivali, poštujući pravila glasovanja. Naš glas smo dali logu OŠ Pujanke iz Splita.

Rječnik projekta

Sudjelovali smo u izradi rječnika projekta. Učenici su na svom jeziku izgovarali riječi razvrstane u četiri grupe ( pozdravi, škola, digitalno građanstvo i suradnja). Sa zanimanjem smo pratili nastanak rječnika, a potrudit ćemo se naučiti ih izgovarati na engleskom, talijanskom, španjolskom i grčkom jeziku.

Do kraja nastavne godine čeka nas još niz aktivnosti u kojima ćemo s veseljem sudjelovati jer želimo biti odgovorni e-građani i dati svoj doprinos projektu u kojem sudjelujemo!