Projekt Eko škole
Eko-škole su program Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš - FEE (Foundation for Environmental Education) utemeljene 1981. godine pri Vijeću Europe.
Cilj Zaklade je promicanje odgoja i obrazovanja na području zaštite okoliša i održivog razvoja.
Naglasak je na osposobljavanju donositelja odluka svih dobi, počevši od primarne skrbi o okolišu do uspostave programa obuke za postizanje održivog razvoja.
FEE je službeni međunarodni voditelj svih aktivnosti na provođenju programa Eko-škole.
U Zakladu za odgoj i obrazovanje za okoliš do sada je uključeno 27 europskih država punopravnih članica i nekoliko vaneuropskih država.
Pokret prijatelja prirode "Lijepa naša" zadužen je za nacionalnog koordinatora i voditelja buduće suradnje, kao i za provođenje pripadajućih programa u Hrvatskoj.

Osnovna škola ''Ljubo Babić'' u međunarodni program eko–škola uključila se u svibnju 2006, a eko-aktivnosti škole počele su osnivanjem eko odbora.
Godinu dana kasnije Međunarodna koordinacija za Eko-škole, na prijedlog Hrvatskog povjerenstva Zaklade za odgoj i obrazovanje, dodijelila je našoj školi status Međunarodne Eko-škole. To znači da je naša škola u cijelosti ispunila uvjete iz smjernica za provedbu programa Eko-škole i uredno izvršila sve potrebne radnje za stjecanje ovog međunarodnog priznanja u što su se imali prilike uvjeriti članovi povjerenstva i ocjenjivačkog suda. Svečanost dodjele certifikata i Zelene zastave bila je 27. travnja 2007. u Zagrebu, u velikoj kino-dvorani Studenskog centra a nakon toga je uslijedila i svečanost podizanja Zelene zastave u našoj školi.
Nakon procjene stanja okoliša odlučeno je da će glavna ekološka tema biti selektivno prikupljanje i zbrinjavanje otpada.
Donesen je plan djelovanja i raspisan natječaj za izbor eko-kodeksa u kojem su sudjelovali svi učenici škole.
Odabrana je eko–poruka koja je postala slogan škole: ''Čuvajmo okoliš za svoje dobro! Neka nam zemlja sretna bude, za čistoću svi se trude! Posadi u zemlji cvijet i odmah je ljepši svijet.''
Kako se školska učenička zadruga zove ''Grozdek'', za eko-znak škole odabran je grozd. Uređenje okoliša škole, zelenih površina u gradu, zbrinjavanje, recikliranje i ponovno korištenje otpada te uklanjanje i zaustavljanje širenja divljih deponija postaju prioritet šire društvene zajednice pa tako i učenika i djelatnika jaskanske škole.
Preko eko-odbora škola se povezala s lokalnom zajednicom od koje je dobila punu podršku i veliku pomoć u ostvarenju eko-ciljeva.
U školi je postavljanjem kutija za papir pokrenuto odvajanje papira od ostalog otpada.
Kratkim porukama-podsjetnicima postavljenima po cijeloj školi potiče se kod učenika svijest o štednji vode i električne energije.
Osnovana je eko-patrole čiji je zadatak vođenje zabilješki o stanju u školi i okolišu škole.
Učenici ekološke skupine obilježavaju važne datume za očuvanje okoliša prigodnim plakatima na panoima u predvorju škole te referatima za vrijeme nastave, uređuju školski akvarij, brinu o uređenju učionica i cvijeća na hodnicima, uzgajaju pčele, vrcaju med… brinu se za svoj okoliš.
Dan kruha obilježava se svake godine prodajnom izložbom i svečanošću na glavnom gradskom trgu.
U sklopu Dana jabuka sade se i beru jabuke te posjećuju voćnjaci u okolici škole, a učenici odlaze u prirodi i za vrijeme školske kestenijade.
U školi se provode akcije prikupljanja starog papira u kojoj su uključeni svi učenici škole, a velika količina prikupljenog papira s prošle akcije (više od 5000 kg!) odvezena je na reciklažu.
Uz pomoć školskih eko-koordinatorica Marije Božić, Nade Jurković i Grozdane Lesički te školskih eko-kumova, Mihaela Zmajlovića, direktor Komunalnog Jastrebarsko i predsjednika jaskanske Turističke zajednice i Damira Županića iz tvrtke Ireks aroma d.d. koja svoj pogon ima u Jastrebarskom organiziraju se predavanja o selektivnom prikupljanju i recikliranju otpada te o zdravoj prehrani i malim eko-savjetima kojima se može puno pomoći našem gradu, državi i planeti.
Zelena zastav koja vijori ispred škole obavezuje da se ekološka svijest promovira još više i bolje. Ideja o očuvanju prirode utkana je u školski kodeks kao i eko-himnu.

Tekst eko-himne

Ovo je himna škole iz Jaske
Za svu djecu, učitelje i raske,
Za sve klince iz prvog a,
Za sve frajere iz osmog b.

Ovo je himna za sve nas,
Zato pjevajmo u sav glas.
Neka pozorno sluša svako,
Da o prirodi brinemo jako!

Uzgajamo jabuke, uzgajamo pčele,
Ukusan nam med, svi ljudi vele.
Volimo drveće i razno cvijeće,
Stvarno ne podnosimo nikakvo smeće!

Ovo je himna za sve nas,
Zato pjevajmo u sav glas.
Neka pozorno sluša svako,
Da o prirodi brinemo jako!

tekst: učenica Ira Ribarić,
glazba: učiteljica Maja Kraljev

Eko himnu u MP3 formatu možete preuzeti/poslušati ovdje.

Status Eko-škole obnavljamo redovito od od 2007.g.

EkoHimna.mp3