2011-11-07 20:22:10

SAKUPLJAJMO STARE BATERIJE

Članovi naše Ekološke skupine pokrenuli su akciju pod nazivom „Sakupljajmo stare baterije“, postavili spremnik za odlaganje starih baterija u holu škole i izradili plakat sa interesantnim i poučnim sadržajem koji vam u cijelosti prenosimo.

Drage učenice i učenici, drage djelatnice i djelatnici.
Pozivamo Vas da se uključite u akciju prikupljanja starih baterija svih vrsta (za mobitele, satove, daljinske upravljače, ručne satove, svjetiljke itd). Donesene baterije molimo odložite u priloženi spremnik. Akcija traje do kraja ožujka 2012. g.  U travnju će tvrtka C. I. A. K. proglasiti i nagraditi pobjednika, odnosno školu s  najvećom količinom sakupljenih baterija. Unaprijed Vam zahvaljujemo na ozbiljnosti shvaćanja naše akcije te se nadamo prikupiti rekordan broj starih baterija te tako doprinijeti očuvanju okoliša i energetskoj učinkovitosti.

ZAŠTO SAKUPLJATI STARE BATERIJE?
Mnoge stare baterije u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji mogu biti štetni. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja.
Iskorištene baterije ne smiju se tretirati kao kućanski otpad i trebaju se sakupljati odvojeno. Ako stare baterije pravilno odložite u za to predviđene spremnike, pridonijeti ćete sprječavanju mogućih negativnih posljedica na okoliš i ljudsko zdravlje do kojih bi inače moglo doći zbog neodgovarajućeg upravljanja otpadnim proizvodima.

ŠTO SE DOGAĐA SA ODVOJENO SKUPLJENIM STARIM BATERIJAMA?
Danas svaka prodavaonica ima zakonsku obavezu preuzeti istrošene baterije od potrošača, te ih predavati registriranim tvrtkama sakupljačima. Registrirani sakupljači predaju navedene baterije tvrtkama koje se bave recikliranjem. Cilj recikliranja jest ostvarivanje dobrobiti za okoliš kroz ponovnu uporabu, preradu i/ili obnavljanje materijala.
Baterije se potom toplinski tretiraju, a iz njih se izdvajaju različiti metali kao što su cink, željezo-mangan spojevi, kobalt, živa, srebro, olovo, kadmij, nikal i drugi korisni metali i spojevi.
Baterije se potom toplinski tretiraju, a iz njih se izdvajaju različiti metali čijim se ponovnim iskorištavanjem smanjuje potreba za traženjem novih prirodnih resursa, kao i količina novonastalog otpada.


Osnovna škola "Ljubo Babić" Jastrebarsko